14/10/2009
РІВНЕНЩИНА. Українська Народна Молодь взяла участь в інформаційно-просвітницькій акції місцями антинімецьких військових операцій УПА 1942-43 років.
13 жовтня, напередодні свята Покрови і 67-ї річниці створення УПА, розпочалась інформаційно-просвітницькій акції по місцях антинімецьких військових операцій УПА 1942-43 років, організована активістами Всеукраїнської молодіжної організації «Студентське братство» та Рівненської обласної організації «Українська народна молодь». Ветерани УПА продемонстрували журналістам і молоді місця визначних військових боїв УПА з німецькими окупантами на Рівненщині та поділилися спогадами про події минулого часу.
Метою цієї інформаційно-просвітницької акції є поширення правди про Українську Повстанську Армію, яка ще у 1942 році розпочала боротьбу проти німецьких окупантів, фактично звільнивши значну частину Полісся і Волині ще до повернення Червоної армії – зазначив голова «Студентського братства» Олег ЯЦЕНКО.
Акцію було розпочато поблизу села Оржів біля відрізку колії на залізниці Рівне-Луцьк, де війська УПА під час Сталінградської битви наприкінці 1942 - початку 1943 років неодноразово підривали німецькі військові ешелони, щоб перешкодити потрапляння заготовлених нацистами продуктів та зброї на фронт. Такі підриви робили в Новоставі, Цумані. За такі акції фашисти мстилися.
- « Помста не оминула і моє село Білів – розповідає зв’язкова УПА Ольга Швець – 60 душ загинуло, а родину священника спалили».
- « Усю зброю та продукти, які перевозились окупантами, повстанці забирали. На той час зброю можна було купити у німецьких солдат, які охороняли ешалони. Гвинтівку, за двадцять німецьких марок» - ділиться спогадами провідник УПА Володимир Повстанський.
З часом учасники акції вирушили до с. Іква, де відвідали «братську могилу» німецьких солдат, убитих в бою з УПА . Там ветерани УПА розповіли історію утворення даної могили: В селах біля Клеваня нацисти спалили декілька церков. За що упівцями за одну ніч було вбито близько сотні окупантів. Врятувався лише один. Коли через багато років повернувся і побачив хрести на могилах німецьких солдатів – розчулився і за власний кошт відбудував спалені церкви. « Треба молитись і за тих і за тих,. То ж люди. Вони ні в чому не винні. То була війна» - говорить зв’язк овий та санітар УПА Ілля Булейко.
Далі активісти Всеукраїнської молодіжної організації «Студентське братство» вирушили до містечка Колки Волинської області, де з квітня по листопад 1943 року знаходився центр так званої Колківської республіки, створеної Українською Повстанською Армією на базі звільнених від фашистів районів Рівненської та Волинської областей. Там під охороною військ УПА діяла українська цивільна влада, працювали заклади середньої та професійно-технічної освіти, медичні і паперові підприємства, частково було відновлено електропостачання, а селяни отримували землю.
- « Це лише початок нашої просвітницької діяльності, ми й надалі вирішили робити такі подібні заходи та акції. На черзі дослідницькі розкопки упівських боїв того часу. Все що ми робимо зараз згодом уввійде в історію України. Якщо комусь цікаві походи та подібні заходи, приєднуйтесь». - Зазначив заступник голови Рівненської обласної організації «Українська Народна Молодь» Віктор Рудий.
|