06/03/2009
Українська Народна Молодь в Естонії
16-20 лютого в рамках навчального курсу “Євроатлантична інтеграція: досвід Естонії” відбулася зустріч активістів “Естонської Асоціації Північноатлантичного договору”, “Української Народної Молоді” та низки інших громадських організацій.
Прибувши у Таллінн, столицю найпівнічнішої Прибалтійської держави, учасники, що представляли українську сторону, були приємно здивовані доброзичливим прийомом, який організували наші естонські друзі. Не зважаючи на те, що цю країну ще в 2003 році прийняли у Європейський Союз, і в 2004-му – в НАТО, а перспективи України безпосередньо не впливають на розвиток й так достатньо прогресивної держави, Естонія сьогодні активно підтримує Україну у її роботі, що спрямована на євроатлантичну інтеграцію. Більше того, ця невелика держава систематично проводить для українських організацій заходи, що сприяють пришвидшенню засвоєння отриманого Естонією досвіду роботи з громадськістю у питаннях вступу України в організацію колективної безпеки та європейське співтовариство.
Завдяки зусиллям естонських колег було успішно проведено комплекс семінарів з питань підготовки до інтеграції в європейське співтовариство, поставлення задач та їх реалізації на шляху до успішного включення України в ЄС і НАТО. Були запропоновані схеми ознайомлення української громадськості із проблематикою євроатлантичної інтеграції, що успішно застосовувались в межах Естонії.
Протягом декількох днів навчань, представники українських громадських організацій отримали змогу зустрітися із екс-прем’єр-міністром Естонії Мартом Лааром та прослухати виступи діючих та колишніх міністрів естонського уряду. Естонські політики під час своїх виступів неодноразово наголошували на тому, що незалежно від політичних переконань, у ході підготовки до вступу в ЄС та НАТО кожен ставив перед собою задачу консолідації та згуртування навколо даної теми своїх політичних сил, а не розриву народу як способу завоювання потенційного електорату. Адже всі розуміли важливість такого кроку для молодої держави і всі, забувши про чвари, активно працювали над цим питанням. І от. Естонський народ отримав вражаючі результати: високий рівень життя середньостатистичного громадянина країни, потужний соціальний захист населення, відмінні показники доходів на душу населення.
Слід зазначити, що навчальний курс “Євроатлантична інтеграція: досвід Естонії” включав не тільки спілкування, але й безпосереднє ознайомлення української делегації із позитивними наслідками вступу у вищезгадані організації. Зокрема для наочного підтвердження високих стандартів рівня життя в країні, що вступила до НАТО, українську делегацію було запрошено до естонської військової частини. Те, що побачили представники українських недержавних організацій, стало підґрунтям для оцінки реальних умов служби українських військовослужбовців. Кожен із учасників зборів зміг безпосередньо порівняти військові казарми, в яких проживають естонські солдати, з отриманим досвідом в Україні: молоді військові живуть по 8 чоловік в одній кімнаті (а не по 50-100 у великій залі, як в Україні), мають по одному персональному комп’ютеру (леп-топу) на кожного із підключенням до Інтернет мережі, отримують прекрасне харчування, мають змогу на кожних вихідних (субота-неділя) відвідати рідну домівку, а також проживають в казармах, що своїми євроремонтами нагадують дорогі готелі. Українська делегація зробила висновок, що в таку армію молоді люди й самі поспішають потрапити і розуміють, що їм є що і кого захищати.
Зустрівши звичайного мешканця Таллінна на вулиці, автор цих рядків запитав про реакцію населення під час підготовки та після вступу країни в ЄС та НАТО, а також про наявність реальних зміни. Відповідь була простою (до того ж англійською мовою, бо російською естонці вже практично не володіють): звичайно, що першою реакцією громадськості був страх, - страх невідомості, страх реакції північно-східного сусіда, боязнь невідомо чого; однак після євроатлантичної інтеграції рівень життя автоматично покращився, адже це було основною вимогою під час вступу в згадані організації; люди перестали переживати за своїх дітей, що служили в армії, адже з’явилась можливість бачитись з ними щосуботи та щонеділі; сьогодні мешканці країни можуть дозволити собі виїзд “на пік-нік” у вихідні дні в будь-яку країну Європи на вибір; громадяни перестали боятись Росію, адже переконані, що у разі спонтанної агресії на допомогу прийдуть інші держави-члени НАТО. Отже, чи потрібне нам НАТО і ЄС робіть висновки самі. “Українська Народна Молодь” – ЗА!
Потрібно сказати, що важливим моментом поїздки стало й те, що окрім зустрічі із відомими політиками країни, делегований в Таллінн заступник Голови ВМГО “УНМ” Ігор Мельник провів переговори із молодими представниками найвпливовішої консервативної партії “Союз Вітчизни та Res Publica”. Протягом тривалої і насиченої бесіди було досягнуто домовленостей про співпрацю обох молодіжних організацій в майбутньому. На даний момент відбувається обговорення потенційних спільних акцій, зокрема проведення круглого столу “Україна-Естонія-Латвія-Литва: єдиний шлях в Європу” в Києві.
Після закінчення офіційної ділової частини нашої спільної роботи, естонські колеги провели для української делегації ряд екскурсій: в будинок Уряду Естонії, де кожен міг посидіти в кріслі прем’єр-міністра та інших керівників міністерств, й отримати детальну розповідь про роботу, що виконується ними; в Музей окупації Естонії Радянським Союзом, в якому представлена цікава експозиція з речей відправлених в радянські концтабори громадян Естонії, ряду артефактів, що залишились в Таллінні як “спадок” від Радянського Союзу (телефонні будки, інвалідний автомобіль та ін..), а також відеофільмів про тотожність країни рад із фашистською Німеччиною. Наприкінці ж поїздки українців запросили на прогулянку по прекрасному старому місту в серці Таллінна, що славиться своєю чарівною скандинавською архітектурою.
Після закінчення навчального курсу “Українська Народна Молодь” із яскравими враженнями повернулася на батьківщину й на основі отриманого досвіду з новими силами взялась за роботу з ознайомлення молодого населення України із тематикою позитивного розвитку держави за умов євроатлантичної інтеграції.
|